Gündem

Kitap Delilerinin (Meccânini Kütüp) 10 Özelliği

Meccânini Kütüp diye de adlandırılan bu zümre; kitap okumakta, kitapla ilgilenmekte aşırıya gidip kitap delisi olmakla da gurur duyan bir zümredir.

Bu zümreyi Muhibban-ı Kütüp ile karıştırmayın lütfen. Kitap severleri ya da kitap kurtları diye adlandırılan zümrenin de üstündedir bunlar. Gelin hep beraber Kitap delilerini tanıyalım.

1- Kitapla yatıp kalkarlar.Gece gündüz kitapla beraberdirler. Yataklarında kitap bulmanız, mutfakta, kanepede, sehpada her yerde bir kitaba rastlamanız mümkündür. Genelde kitap okurken uyuya kalırlar ve can havliyle kalkıp “Kitabın üstüne yatmamışımdır umarım.” diye hemen kitabı düşürdükleri yeri ararlar.

2- Her yere kitaplarını götürürler ve her yerde okurlar.Bu deliler uzun ya da kısa bakmaksızın her dışarıya çıktıklarında yanlarına kitap alırlar. Hele yolculuk uzunsa bavullarının ya da çantalarının ağırlığının sebebi yığınla kitap almalarıdır. Bazı kitap severler de bunu yapar ama çoğu nefis tatmini içindir. Kitapları alırlar lâkin ya hiç okumazlar ya da çok az ve nadir okurlar. Deliler kitapları bitirmekle kalmaz yeni kitaba göz dikmeleri de muhtemeldir.

3- Gittikleri yerde kitap görmek kurabiye canavarının kurabiye görmesi gibidir.Misafirlikte, mağazada, her hangi bir binanın kütüphanesinde kitapları görürlerse bütün gündem onlar için bitmiştir artık; tek düşünülen şey bu kitaplardır. İzinli ya da izinsiz şekilde kitapları karıştırıp incelerler. Zamanın nasıl geçtiğini anlamazlar bile.

4- Kitap satın almak ekmek su almak gibi bir faaliyettir.Bir paket sigara parasına sahafa girip üç dört tane kitap alabilirler. En ucuz en kaliteli kitapları her zaman her yerde ararlar ve satın alırlar. Hediye ya da bedava kitap duyarlarsa anında koşarak giderler. Ulaşabildikleri tüm kitapları okurlar. Yeni çıkan kitaplardan, indirim ve kampanyalardan hemen haberdar olurlar.

5- Kitaplarına zarar verenin koruma altına alınması gerekir. Kitaplar kutsaldır.Onlara göre kitap bedenden bir et gibidir. Çizilmesi, kırılması, ıslanması en büyük felakettir. Hele ki biri bunu kasten yaparsa geçmiş olsun…

Kitabı yere koymaz, kitaba laf ettirmezler. Kendi düşüncelerine aykırı, beğenmedikleri kitaplar da olsa onlara kötü davranmazlar, saygı duyarlar.

6- Kitap okumaktan hepsinin numaralı gözlükleri vardır.Çok kitap okumaktan mutlaka bir göz rahatsızlığı geçirirler. Şanslı olanları dinlendirici gözlükler ile işi kurtarır ama çoğu her zaman ve her koşulda kitap okumaktan ötürü göz sorunu yaşar.

7- Kitap tozu onlar için pudra şekeridir.Kitap tozunun kokusundan aşırı zevk alırlar. Kitabın eski, ikinci el olması onlar için önemli değildir. Sıfır takıntıları yoktur. Nadir kitapları gördüklerinde gözleri faltaşı gibi açılır. Kitabın kokusunu metrelerce öteden alabilirler!

8- Kitap okumak bir hobi değil zorunluluktur, bağımlılıktır.Tiryakilerin, bağımlıların yaşadığı aşırı arzuyu yaşarlar. Günlük sayfa dozlarını almadan duramazlar aksi takdirde krize girerler. İlaçları kitaptır. Üzgün, mutsuz bir kitap delisi gördüğünüzde ona onda olmayan bir kitabı uzatmanız yüz ifadesini değiştirecektir.

9- Kitaplar bir eşya değil dosttur, sevgilidir.Kitabı okunup rafa konulan, atılan, başkasına verilen bir eşya olarak görmezler. Siz hiç dostunuzu birine verip satar mısınız? Kitaplara sarılırlar, öperler, okşarlar. Konuşurlar, onları güzelce ciltlerler giydirirler. Hayatta ödünç kitap vermezler. Kitaplar onlara göre sevgilidir hiç sevgili ödünç verilir mi?

10- Ayaklı kütüphanedirler.Kitap okuyor gibi görünmek için okumazlar. Büyük bir ufka, bilgi hazinesine ve kelime dağarcığına sahiptirler. Diğer dilleri de öğrenip yabancı dildeki kitapları da okurlar. Kütüphanelerde geceleyip sabahlarlar. Bunlara kütüphane faresi de denir. Daha fazla kitap okumak için uykularıyla cihâd ederler. Uyumamak için türlü yollar bulurlar: ayaklarını su dolu bir kovaya sokar, sabaha kadar okurlar ya da rahle başındaysalar alınları ile rahleye denk gelen yere çivi çakarlar ki korkudan rahleye dayanıp uyuyakalmasınlar. Az yer az içerler vakit kaybına sebep olan şeylerden dâima kaçınırlar. Kitap okumak için sessiz bir ortam aramazlar. Yürürken, otobüste otururken, ayaktayken, sıra beklerken her esnada kitap okumaktan çekinmezler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün