Deneme

Kalbin Kapasitesi

Maşrapamız küçükse deryayı suçlamaya hakkımız olamaz.

Hz. Mevlânâ (k.s)

Katıldığımız dersler, sohbetler, okuduğumuz kitaplar, aldığımız eğitimler bazen bize yetersiz ya da faydasız gelir. Hiç verim alamadım, dediğimiz bile olur. Ama aynı dersi alan aynı sohbete katılan aynı kitabı okuyan bir çok kişi ise aldıkları feyzi bereketi anlat anlat bitiremezler.

Bu aslında katıldığımız dersin, dinlediğimiz şahsiyetin, okuduğumuz kitabın suçu ile değil bizim kapasite sorunumuz ile alakalıdır.

Matematik dersini alıp “çok gereksiz çok saçma hiç bir şey anlamıyorum” diyen kişinin aslında Matematiğe karşı gerekli donanıma, temele; ön bilgiye ve gönülden bir isteğe sahip olmadığı anlaşılır.

Bu dini çerçevede de böyledir. Cenab-ı Allah’ın kitabı, Rasulullah’ın sünneti; hayatı, ulemânın, evliyânın sözleri, nasihatleri bize tesirsiz geliyorsa maşrapamızı kontrol etmemiz gerektiği gerçeği açıktır. Bırakın maşrapamızın küçük olmasını maşrapamız delik bile olabilir…

Deryâdan daha fazla su alabilmek için kişinin gönlünü muhasebeye çekmesi, kalbine ve aklına sızan virüslerden arınması selâmete ermesi gerekmekte.

Cenâb-ı Allah (celle celâlühü) âyeti kerimede Hz. İbrahim’in (aleyhisselâm) şu yakarışında “selim kalbin” ehemmiyetini de bizlere göstermekte:

“İnsanların diriltileceği gün ve Allah’a temiz bir kalple gelenler dışında malın da çocukların da fayda vermeyeceği gün beni mahcup etme!” (Şuârâ 87-89)

Yani Ancak Allah’a kalb-i selîm (temiz bir kalp) ile gelenler (o günde fayda bulur).

Yine kaynaklarımızda kalb-i selîm, şüphelerden, şirkten temizlenmiş, ihlâsla iman etmiş kalp demektir. Saîd b. Müseyyeb (radiyallahu anh) demiştir ki: Kalb-i selîm, mânen sıhhatte olan kalpdir ki bu da, müminin kalbidir. Kâfir ve münafığın kalbi ise mânen hastadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün