Hakkımızda

Sözden öze giden yolda edebi ve ebedi yâd eden dergi.

Ebediyyât ebede taalluk eden yani sonsuza talip olan her şeydir. Edeple gelen lütufla gider. Lütufla giden Ebede nail olur. Edebiyat değil Ebediyyât yapıyoruz! Dergimiz günümüzde sadece yazı yazmak edebiyat yapıp kendi kitlesinin dışına çıkamayan satırlara ve dizelere hapsolmuş bireye ve topluma manevi bir fayda sağlamayan içine kapanık yayın anlayışına bir başkaldırıdır. Bu yüzden ismini Ebediyyât koyduk. Ebede talip olmayan yok olup giden arkamızda kalıcı
izler bırakamayacağımız kelamı yazıya dökmenin bir manası yoktur. Bu tarz yazıların hatırat defterinde, günlüklerde kalması daha evladır. Yeme içmenin israfı olduğu gibi okuma yazmanın da israfı vardır.


Yazacağımız her ne olursa olsun (deneme, makale, öykü, şiir, haber, röportaj, tercüme…) bunları yazmadan önceki temel gayemiz Allah’ın rızası olmalı; toplumun maneviyatına ilmi ve sanatsal birikimine katkı sağlamalı.


Önceliğimiz doğruları söylemektir, yanlışları değil.


Dergimiz birileri kızar, birileri bizi takipten çıkar diye Allah’ın ve Peygamberinin sözlerini neşretmekten korkmaz.

Dini her geçen gün güncelleştiren ve romantik İslamcılık yapan mecralardan değildir.


Dosya konuları belirleyip bunun etrafında yazılar kaleme alacağız. Yazarlarımızın gelişimi için köşeler belirleyeceğiz (Haftalık, aylık).


Dergimize her kategoriden yazı gönderilebilir.


Yazıların kabulünde yazım kurallarına dikkat edilir. Siyasi, ağır, kaba, alay edici üsluplar kabul edilmez.


Şiirlerin kabulü için Farsça Arapça kelimeler ve tamlamalar kullanmak gerekmez. Yahut İngilizce ve Fransızca kelimeler barındırıyor diye şiire öncelik tanınmaz. Şiir içten, doğal ve belli bir kafiyeye ulaştıysa işitilince o ses ahenkini yakalayabiliyorsa ilk şiiriniz de olsa kabul edilir.


Gündeme ve sosyal durumlara dair eleştiri yazılarında şahıs ya da kurum isimleri verilmeden genel bağlamda inceleme kabul edilir.


Yazarlar ve dergi yönetimi arasında patron işçi bağı değil tamamen kardeşlik ilişkisi seyredilecektir. Yazarların emekleri zayi edilmez, yazar bir yazı yolladıysa incelenir kabul edilmeyecek durumdaysa güzel bir şekilde izah edilir. Yazarlar sömürülmez üstlerinden para kazanılmaz. Ne yazar dergileri bir ünlenme aracı görür ne de dergi yazarları. Maksat Allah için iş yapmaktır, gerisi lafu güzaftır. Dergi tek kişinin etrafında ilerlemez. Burası bir nevi nefis terbiyesi; eleştiriye gelişime açık olan kibirden uzak insanların mecrasıdır.


Genç yazarlara her yazı için puan verilir ve puanları ile vaad edilen hediyeler kendilerine takdim edilir.

Web sitemizin kapıları siz okurlara ve yazarlara her daim açıktır soru, öneri, eleştiri ve destek taleplerinizi hiç çekinmeden bize iletiniz.

Vesselâm…

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün