DenemeHatırlı Satırlar

Gencin Maneviyatını Etkileyen Sebepler – 1

Gençlerimizde heyecan, aksiyon duygusunun azlığının sebepleri üzerine katıldığım bir çalıştaydan aldığım notlardan bazılarını sizler için derledim. Okuyan ebeveynlerden ve muallimlerden bu konular üzerinde gereğini yapmalarını, yapanların teşvik edici çalışmalar yapmalarını istirham ediyorum.

• Ruhsuzlaşma ve Maddiyatçılığın ağır basması

Gençlerimizi sürekli maddi, sanal bir takım eğlencelere hapsettiğimiz için manevi yönlerinin olduklarını unutuyorlar. Onlardan beklentilerimiz hep dünyalık, iş, eş, aş. Ahlak, huzur, ahiret kazancı? Bunları neden gençlerimiz için ön planda isteyemiyoruz? Manevi yönü boş kalmış bir gençten dünyayı kurtarması ve dünya çaplı bir iş ortaya koymasını bekliyoruz.

• Aile ve Sosyal Baskı

Ebeveynler çocuklarına karşı ne kadar baskıcı, zorlayıcı olurlarsa çocukları kesinlikle bir iş yaptıklarında o yaptıkları işin mahiyetini bilmeden gerçek manada hangi maksat ile yapıldığını bilemeyecekler. O yüzden yaşları ilerledikçe yapılan işler başkalarının zorla yaptırıldığı içi boş işler olarak ortaya çıkacak.

• Boş zaman ve Sıhhat

Gençlerimiz daima zamanlarını değerlendirecek hayır, iyilik, ilim, fikir, spor ve sanat kuruluşlarıyla beraber olmalıdır. Bunun için Sivil Toplum Kuruluşlarına büyük iş düşüyor. Sokaklarda, bilgisayar başlarında zamanını öldüren gençlerin dikkatini çekecek etkinlikler yapılmalıdır. Bu etkinlikler spor, sanat, teknik açıdan güzel olup içerisinde ahlaki, ilmi ve fenni ilimleri içeren hayat boyu lazım olacak bilgileri de içermelidir.

• Hedefsizlik

Gençlerimiz belki üniversite çağına gelene kadar ileride ne yapacakları, ne olacakları noktasında bir fikre sahip değiller. Daima bir manevi rehberleri olmalıdır. Aile bu durumda bilgisiz ise rehber öğretmenler, yol gösterici hocalar gençlerle ilgilenmeli. Hatta gençleri de işin içine sokarak gençlerden yine gençler sorumlu olmalı. Liseli öğrencilere üniversiteliler, üniversitelilere mezunlar destek olmalı.

• Ümmet Birliğimizin Azalması

Gençler için çalışmalar yapıldığında kimsenin elini taşın altına koyamaması ve yapılacak hayırlarda bireysellikten öte geçemememiz. Sadece büyük kuruluşların olduğu bölgelerde maddi manevi destekler ön planda ama yurdun dört bir yanında hâlâ bir çok faaliyetten mahrum genç bulunmakta.

• Özgüven, Cesaret Eksikliği

Yine tekrar edelim ki gençler Allah’ın En Büyük olduğunu bilmeli ve yapacakları hayır işlerde en başta Allah’ın yardımcı olacağını bilmeleri gerekir. İman kişiye özgüven de verecektir. Çünkü insan “yeryüzünün halifesidir”. Bir iş yaparken Allah rızasını gözettiği takdirde Allah Teala ona manen “yürü kulum Ben senin arkandayım” diyecektir. Muhammed Suresi 47/7: “Ey iman edenler! Allah’a yardım ederseniz O da size yardım eder ve ayaklarınızı sağlam bastırır.” Allah’a yardım olunmaz Allah yolunda çaba sarfetmek; O’nun dinine hizmet etmek mümkündür. Ki kişi böylece kendisine de yardım etmiş olacaktır.

• Gençlerin Önünün Açılması Gerek

Gençlerimizi durdurmayalım. Aman senin yaşın küçük daha senen var gibi sözlerle yapacakları ilmi, fenni faaliyetlerden onları alı koymayalım. Unutmayalım ki Allah Rasulü sallallahu aleyhi vesellem’in en sağlam maddi ve manevi ordusu gençlerden oluşmaktaydı.

• Gençlerin Normal Hayatta Yalnız Kalması

Nefis daima yalnız kalındığında boş ve gayri meşru işlere dalmada şeytana kulak verir. Hayatının baharında olan gençler yalnız bırakılmamalı, nefsi sıkıntılarına çareler bulunmalı ve şeytan ve seytanlaşmış insanların şerrinden korunmalıdır. Mümkün mertebe gençler ailelerinin gölgesi altında yetişmeli yahut yine güvenilir yerlere emanet edilmelidir.

• Sosyal Medyayı Yanlış Kullanım

Sosyal medya Batılı bâtıl ideolojilerin eline geçmiş durumda. Bir paylaşım ile milyonlara hitap eden zümreler var. Ve bu platformlarda en çok bulunan insanlar gençlerden oluşmakta. Gençlerin bu ortamda ömürlerini tüketmelerini engellememiz lazım. Sosyal medya yoksa yaşamanın da bir anlamı yok gibi zannedip gece gündüz beğeni avında, takipçi avında olan gençlere bir filtre konulması gerek. Ve müslüman davetçilerinin, önderlerinin sosyal medya hakkında gençleri yalnız bırakmamaları gerekmektedir. İnternet ortamından gençleri uzak tutmamız artık imkansız gibi gözüküyor o halde doğru kullanımı için rehber olmalı ve doğru mecralara yönelmeleri için bizim de çalışarak o yerlerde gençleri bekliyor olmamız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün