Deneme

Bugünün İşini Yarına Bırakma

“Bugünün işini yarına bırakma”

Hz. Ömer (radıyallâhu anh)


Bu söz İslâm tarihine âit bir çok kaynakta Hz. Ömer efendimize isnad edilerek verilmiştir. Aslında bu söz bir çok milletin “atasözü” mahiyetinde kullandığı bir kelâm-ı kibârdır.

Hz. Ömer’in bu sözü aslında valisi Ebu Musa el-Eşâriye yazdığı mektupta geçmektedir.

Mektubun bir kısmını sizinle paylaşalım:

Hz. Ömer, Ebu Musa el-Eş’arî’ye şunları yazmıştır: “Kuvvet çalışmaktadır. Ey Ebâ Musa! Sakın bugünün işini yarına bırakma. Böyle yapacak olursan işler bir dağ gibi yığılır. Hangisinden başlayıp hangisini yapacağını şaşırırsın. Bu yüzden birçok aksaklıklar ortaya çıkar; işlerin büyük bir çoğunluğunu da yapamazsın. Biri ahiret diğeri ise dünya için olan iki şeyden birini seçmek durumunda kalırsanız siz âhiret için olanı seçiniz. Çünkü dünya fâni, âhiretse bâkidir. Ey Allah’ın kulları! Her halûkarda Allah’tan korkunuz. Allah’ın kitabını öğretiniz. Çünkü o ilimlerin kaynağı ve kalblerin cilasıdır.” (1)

Erteleme hastalığı kişiyi yapması gereken hem uhrevî hem de dünyevî işlerinden alıkoymaktadır. Kısacık ömrünün 3’te 1’ini uyumaya geçiren insan geri kalan kısmını değerlendirme noktasında “tembellik” ile mücadele ederek geçirmektedir.


Gelin Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) efendimizin: “Erteleyenler helâk oldu.”(2) sözünü biraz inceleyelim.

Hadis-i şerifin lafzı,

“هلك المسوفون”

“helek(e’l)müsevvifûn”

şeklindedir.

“Müsevvifün” kelimesi ise Arapça’da gelecek zaman edatı olarak kullanılan “sevfe”den türemiştir bu da “yarıncılar” manasına gelir ki hadisi bu açıdan okursak “yarıncılar helâk olmuştur.”

Erteleme ve savsaklama hastalığını yaşayanlar sürekli “bunu yarın yaparım, haftaya yaparım” sözlerine bağımlı olur. Maalesef ki bugüne garantisi olmayan kişinin yarına çıkmaya bu kadar net bakması nefsinin bir oyunudur.

Hasan el-Basrî der ki: Dünya üç gündür. Dün içindekiler ile beraber geçip gitti. Yarına gelince ona ulaşamayabilirsin, işte bugün senin için fırsattır onu iyi değerlendir, Salih bir amel işle…”

Yazımızı Hz. Ali efendimizin (r.a) şu sözü ile bitirelim,

“Yapman gereken hayırlı, yararlı işleri yarına bırakma. Bakarsın yarın olur da, sen olmazsın!”

Kaynakça

1) Kenz VIII/208 (İbn Ebi Şeybe, Dahhak’tan/Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 2/171

2) Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, 1/139

Emrah Topcu
11 Ocak 2023/Çanakkale

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün