Kitabın Sesi

Biz Bize – Taha Kılınç (Kitap İncelemesi)

Bir kaç haftadır gençlere küçük ama özlü, nasihat içeren ama vaaza boğmayan, dili ağır olmayan ve her okuyanın kendine bir pay çıkarabileceği bir kitap arıyordum ki “Biz bize” ile karşılaşmak nasip oldu.
Bu anlattığım özellikler doğrudan Taha Kılınç hocamın üslubuyla örtüşüyordu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları’ndan çıkan eser 64 sayfa olup 1-2 saatte okunup yine 1 saatte de gençlerle incelemesi ve tahlili yapılabilir.

Kitap “Başlarken” yazısı ile başlayıp “Son söz yerine bir hayal” yazısı ile bitiyor.
Bu ikisi arasındaysa üç ana bölüm mevcut:

1) Kimliğimiz
2) Ufkumuz
3) Vazifelerimiz

Kimliğimiz bölümü daha çok gençlerin kendilerini tanıması, kabiliyetlerinin farkına varması ve dünyaya geliş amacını farketmesi yönünde ip uçları ve rehberlik niteliğinde sözler içeriyor. Yazarın kendi tabirleriyle “kendimizle ve hayatımızla yüzleşmek” gerekmekte ve “Her birimizin dünyaya gelirken, kullukla beraber yapacağı görevler de vardır.”
Allah benden ne bekliyor? Dünyadaki misyonum yani görevim nedir? Sorularının cevabının kalbî ve aklî huzura götüreceğini belirtiyor. İnsan, hep “başka güzel zamanlar”ın hasretini çekermiş. Müslümanların çoğu ise “bir zaman makinesi olsa hangi döneme gitmek isterdiniz” sorusunu “Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vesellem asrında yaşamak isterdim.” Diyebilir. Ancak bilmeliyiz ki bu mümkün değil ve herkes bulunduğu zamanın mücâhidi olmalı, Allah ve Resulü namına livaul hamd sancağını her yerde, her zaman ve her koşulda dalgalandırabilmelidir.

Ufkumuz bölümü ise ümmet, kardeşlik bilinci, aileye, çevreye ve vatana olan sorumluluklarımızı hatırlatırken diğer ırklara, geleneklere de İslam ufkuyla bakmanın önemini anlatıyor. Hadis-i şerif bu bölüme ışık tutuyor: “Mü’minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.” (Buhârî, Edeb 27; Müslim, Birr 66)

Ülkemizin İslâm coğrafyasındaki önemini vurgulayan yazar, bir müslüman için sahip olduğu en kutsal ve kıymetli şeylerden biri, özgürce ve rahatça yaşadığı vatanıdır der ve Allah’ın bize verdiği nimetlerden bahseder ve şu sonucu bağlar: “Madem Rabb’imiz bize bunca nimeti bahşetmiş ve bizi bu kadar rahatlıkla donatmış, o zaman kuru bir ‘elhamdulillah’la yetinemeyiz. Daha fazlasını yapmamız gerekir. Daha önce de konuştuğumuz gibi kardeşlerimize el uzatmak, onların yaralarını sarmak için koşturmak, dertleriyle dertlenmek gibi vazifelerimiz var.

Benim bir konuşmada, konferansta, seminerde, kitapta en çok hoşuma giden bölümlerden birisi verilen malumatların, tavsiyelerin kişinin hayatına nasıl işleneceği, işlenecekse nasıl bir öncelik ve uyum sıralaması gözetileceğini bildiren kısım. Vazifelerimiz kısmı da işte tam bundan bahsediyor. Okuyucuya bir yol haritası çiziyor, bu ise yedi basamaktan oluşan bir yol. Kılınç’ın anlattığı “Kendimize ve hayata dair yedi görev” şöyle:

1) İslam’ı derinlemesine kavramak,
2) İbadetlerle arınmak,
3) İslam coğrafyasını ayrıntılarıyla tanımak,
4) Tarih okumak,
5) Seyahat etmek,
6) Dil öğrenmek,
7) Seçtiğimiz meslekte en iyi olmaya çalışmak.


Bu maddelerin hepsi birbirinden kıymetli konulara kapı aralıyor. Benim ise en çok dikkatimi çeken “seyahat etmenin” ilâhi bir emir olması ve “dil öğrenmenin” sünnet olmasıydı. Yazarın bu iki iddiayı nasıl temellendirdiğini tabiki de burada bahsetmeyeceğim ki merakınız daha da artsın. Bu kitabı tanıtmak onu alıp okumanıza ve içindeki hakikatleri idrak edip yaşamanıza vesile olur.

Son olarak da Taha Kılınç’ın 4 eserinin kardeş gibi olduğunu ve bu kitapları okuyan bir kişinin Taha hocanın fikir dünyasına ve ufkuna ulaşabileceğini düşünüyorum. Bunları kendi düşünceleriniz ve müktesebatınızla meczedince ortaya çok güzel şeyler çıkacağına eminim. O dört kardeş ise şöyle:

Kırmadan İncitmeden
• Söylemesem Olmazdı
• Neyi Nasıl Yapmalı?
• Biz Bize

Kıymetli Taha Kılınç hocamın gönlüne, kalemine sağlık…

Bize “Oku” emrini veren Rabbimize hamdederiz. Ne mutlu Yaradan Rabbinin adıyla okuyabilenlere…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün